Novinky

Želví instagram

10.06.2020 14:05

 

Vážení fanoušci, 

pokud Vás baví moje želví facebookové stránky, neváhejte si přihlásit odběr příspěvků i na "instáči".

Doba a s ní spojený rozmach multimediálních možností a sociálních sítí dopadla už i na želvičky a proto jsem jim zřídil vlastní instagramový účet. 

Sledujte nás pod jménem @chcizelvu

 

 

 

 

Přes 600 sledujících na facebooku !!

08.05.2020 06:30

Vážení příznivci, 

chci vám všem moc poděkovat, že vás baví moje "želví" facebookové stránky a pravidelně je sledujete, případně na ně i přidáváte své "to se mi líbí" a komenty, případně dotazy. 

Mám již skoro 600 sledujících a každým dnem přibývají další. Jsem za to rád, protože tyto stránky jsem zřídil právě pro ty z vás, kteří se o želvy a jejich život zajímají, ideálně sami želvu mají a chtějí jí dopřát co nejspokojenější život :-)

Pro přechod na zmíněné stránky klikněte zde 

 

 

 

 

Photostream na iCloudu

20.01.2017 13:01


Vážení příznivci želv, jejich fotek a videí :-)


abych Vám mohl co nejefektivněji nabízet nové aktuální fotografie a videa želv zelenavých, rozhodl jsem se, že Vám všem zpřístupním svůj photostream na iCloudu.


Odkaz na něj je zde: https://www.icloud.com/sharedalbum/cs-cz/#B0NGY8gBYG2uwEd;0751DDF2-979C-479E-B00C-66788D9DF001


Věřím, že jsem Vás potěšil a zachováte svoji přízeň nejen těmto stránkám, ale i novému photostreamu.


Upozorňuji, že fotografie i videa jsou chráněny autorským právem a já neuděluji nikomu souhlas s jejich stahováním či jakýmkoli jiným využívám kromě prostého prohlížení. 
Založena nová sekce "Moje články"

13.05.2016 18:51

Založil jsem další sekci na tomto webu, kterou jsem nazval "Moje články". Budu do ní postupně přidávat tématicky specializované články, a to především o tématech, o kterých se moc nepíše, ani nemluví. Vždy, když vás napadnou otázky, proč se vaše želva chová tak či onak, jistě si říkáte, proč zrovna tohle nikde nemohu najít. I mě takové otázky občas napadnou, řeším to googlem, zájmovými diskuzními fóry chovatelů, když ani jedno nepomůže, oslovím většinou odborníky přes plazy (kurátory plazů v ZOO, případně teoretiky, kteří se plazům dlouhodobě věnují a třeba přednáší na vysokých školách atd). Ze všech získaných informací pak vytvořím článek. Začínáme článkem na velmi složitou problematiku oplození želvích vajec :-)

První letošní snůšky

21.04.2014 13:18

Jak jsem uvedl v předchozím článku, samici jsem probudil koncem února. První snůšku měla cca. měsíc po probuzení, a to 1.4. Snesla 5 vajec. Bohužel jsem zanedlouho zjistil, že jsou všechna neoplozená. Problematika oplození želvích vajec je, jak jsem záhy zjistil, velmi složitá. Nikd na netu jsem nenašel žádný odborný článek věnovaný tématu oplození želvích vajec, resp. žádný článek, který by mi hodnověrně zodpověděl miliony otázek, které mi po zjištění neoplodněnosti vajec začaly napadat.

 

Rozhodl jsem se proto kontaktovat několik skutečných odborníků, kteří se dlouhodobě věnují nejen chovu želv či jiných plazů, ale jsou také uznávanými teoretiky, kteří mají chov plazů nikoli jen jako zdroj příjmů, ale skutečně jako koníček a intenzivně se o něj zajímají s tím, že se snaží probádat oblasti dosud opomíjené a podělit se o zjištěné informace s dalšími zájemci. Jejich poznatky jsem doplnil o poznatky své a vznikl tak jedinečný článek, který prezentuji v nově vytvořené sekci "moje články".

 

Teď ale k tématu - snůšky. 16 dní po první (neoplozené) snůšce mi samice snesla další 4 vejce, která se již jeví jako oplozená. Zda je vejce oplozené, či nikoli, poznáme podle jasně bílého flíčku, který se na vejci vytvoří a během několika dnů se rozšíří přes celý povrch vejce. Jakmile želva vejce snese, má vždy růžovou barvu a barva je rovnoměrná, nemá tedy žádné fleky, je naprosto čisté a obalené slizem. Jakmile jej samice zahrabe, povrch vejce se osuší od slizu, oschne a v tomto okamžiku se vejce začne vyvíjet. Pokud jej najdeme až po několika dnech, nic se samozřejmě neděje, je prokázáno, že vejce i několik dní stará se mohou po vložení do inkubátoru začít v pořádku vyvíjet. Bílý flíček se na vejci objeví až po vložení do inkubátoru, mám zkušenost, že obvykle již druhý až třetí den od snesení (pokud vejce hned po snesení najdeme a vložíme do inkubátoru), někdy až čtvrtý či pátý den. Stalo se mi, že se flíček objevil až mezi 5. a 10. dnem po snesení. Takové vejce však ze záhadných důvodů "odumřelo", flíček se sice objevil, třeba i trochu rozšířil, ale pak se dále již nešířil. Naopak u zdravého vejce se zárodkem se flíček rozšíří již 3.-5. den po celém vejci tak, že vejce již není růžové, ale celé bílé.

 

To, co je popsáno slovy, je lépe patrné z následujících fotografií, první pořízena druhý den po vložení vajec do inkubárotu, druhá třetí den a třetí čtvrtý den. 

 

 

 

 

Odzimování želv

03.03.2014 10:00

Želvy  jsem letos probudil na konci února, 24. února jsem je vyndal ze sklepa z teploty +/- 7°C, dal do 28.února na chodbu do teploty +/- 15°C a 1. března je dal již do bytu do teploty kolem 22° C, avšak ještě nepouštěl UV výbojku, jen denní svícení. Již jsem samozřejmě želvám dal k dispozici vodu a žrádlo. Druhý den ráno po přemístění do terária jsem želvy na cca 45 minut dal do lavoru do studené, resp. mírně vlažné vody. To jsem opakoval následující den a poté jim teprve pustil UV výbojku.

 

Uvedený postup odzimování je velice důležité zachovat, nic nechce uspěchat. Možná se některým zkušenějším čtenářům zdá, že i postup odzimování během 7 dnů je příliš rychlý - mám však tento rituál zaběhnutý každý rok, želvy jsou na něj zvyklé a vyhovuje jim. Navíc, když vidím, že želvy jsou již při 15°C aktivní a pohybují se v bedýnce, nemá cenu je nadále trápit v relativní zimě, neboť při zvýšené teplotě (oproti sklepu) se jejich tepová frekvence zvýšila i 10ti násobně a ztrácí tak na váze mnohem rychleji. Proto pokud jsou aktivní, je vhodné je již dát do terária a nabídnout krmení, i když není ještě zapnutá UV či výhřevná žárovka. 

Nový web o želvách uhlířských

20.01.2014 18:55

Zhruba před měsícem jsem rozšířil svůj chov želv o další druh - želvy uhlířské. Pořídil jsem si tři půlroční mláďata. Mají se k světu,baští jako o závod a dělají mi radost. Aktuality z jejich života a další užitečné informace naleznete na webových stránká ch  www.uhlirky.web node.cz

Přidána nová videa

21.10.2013 22:37

Do sekce videogalerie jsem přidal další nová videa, jak si želvy zelenavé pochutnávají na melounu (samozřejmě jen v létě tak 1x za měsíc) a dále pak jak samice snáší a pečlivě zahrabává vejce - unikátní video, na to jsem pyšný :-)

Nový web o želvách hvězdnatých

20.10.2013 18:01

Nedávno jsem si pořídil 3 mláďata vzácných želv hvězdnatých (Geochelone elegans). Postupně jim vytvářím samostatný web, kde opět naleznete fotografie, videa a spoustu informací o jejich chovu, který se značně liší od chovu želv zelenavých. Nové webové stránky věnované těmto želvám naleznate na adrese www.elegansky.webnode.cz

 

Rozšíření chovu o nový druh

05.10.2013 19:06

Již za dva dny si jedu k chovateli pro vzácné želvy, jejichž domovinou je Indie, Pákistán a Srí Lanka. Nádherné želvy hvězdnaté, lat. Geochelone elegans. Jedná se o želvy, jejichž chov a zejména odchov je nejobtížnější. Věřím, že se mi bude dařit alespoň do té míry, že mi žádná z třech nových přírůstků neonemocní, či nedejbože nezemře....držte mi palce :-)

 

Miminka budou tři a jen 15 měsíců stará, abych mohl mít radost, jak mi (doufám) zdárně porostou.

 

Zde je i obrázek dospělé krásky ze Srí Lanky :-)

 

Jsme na Facebooku

29.08.2013 23:55

Od dnešního dne mohou naši fandové sledovat též náš nově vytvořený profil na Facebooku. Najdete nás na adrese https://www.facebook.com/chcizelvu

Přidány fotky líhnutí letošních mláďat

20.06.2013 13:27

Přidány fotky, jak se líhnou mláďata v roce 2013. Rovněž jsem přidal nová videa samotného líhnutí a krmení čerstvě narozených želviček. Mají se k světu, sice většinu dne prospí, ale to asi každé mimino, ať lidské, či zvířecí :-)

Rozšířena fotogalerie i videogalerie

01.04.2013 23:59

A je tu další várka nových fotografií. Také jsem přidal nějaká nová videa. Loňské želvičky rostou jako z vody, takže velké očekávání letošních vajíček.

Doplněna další videa

10.03.2013 20:42

Právě jsem přidal do videogalerie další videa nejen dosplělých želv, ale především mláďat. Jsou tak milá, že je prostě musíte mít doma..stačí jen zaslat mail na chcizelvu@email.cz

Vytvořena anketa

06.02.2013 21:29

Pomozte mi vylepšit tyto stránky. Začněte tím, že budete hlasovat v anketě, zda tyto stránky obsahují dostatek informací. Pokud se bude množit odpověď "rozhodně ne", budu intenzivněji doplňovat další informace.

Záznamy: 1 - 15 ze 19
1 | 2 >>